Özel Eğitimde Materyal Kullanımının Önemi

Maya Invest Yatırım ve Danışmanlık      26 Ocak 2022 Çarşamba      694ÖZEL EĞİTİMDE MATERYALLERİN ÖNEMİ

Her mesleğin olmaz ise olmaz ekipmanları vardır. Steteskop nasıl doktorların eli kolu kadar önemli ise, eğitim materyalleri de eğitmenler için aynıdır. Özelllikle özel eğitim ve rehabilitasyon alanında kullanılan materyaller, oyuncaklar ve yayınlar bizim olmaz ise olmazlarımızdır.

Özel gereksinimli bireyler ile çalışan eğitmenler bilirler ki bizim mesleğimizde kalem, silgi, kağıt yeterli değildir. Her özel gereksinimli bireyin ilgi ve ihtiyacı farklıdır, bu nedenle her ihtiyaç için özel geliştirilmiş, işlevsel materyal ve yayınlara ihtiyaç vardır.

Özel eğitim alanında çalışan eğitmenler sineğin kanadından yağ çıkarırcasına öğrensicisinin ilgi ve ihtiyacına uygun materyal üretmek ya da temin etmesi/ettirmesi gerekmektedir.

 

Yeni neslin dikkat ve ilgisini çekmek daha zor

 

 Özel gereksinimli bireyler ile çalışırken bireyin geri olduğu gelişim alanlarının hızlıca desteklenmesi ve bireyin ilgisini çekebilecek materyallere ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Çünkü yeni neslin dikkat ve ilgisini çekmek zorlaşmıştır. Eğitmenlerin bu durumda yardımına koşan eğitim materyallerine ihtiyacı vardır.

 

Peki bu materyaller nasıl olmalı; öncelikle işlevsel olmalı birden fazla alana hizmet etmeli, kavram öğretimini desteklerken; dil ve konuşma gelişimini de desteklemeli, ince motoru desteklerken görsel dikkati de desteklemeli. Dikkat çekici ve sağlam olmalı. Hazırlayan ve yazarının alana uygun ve deneyimli olması, materyalin etkili ve pratik kullanımı basit olması gerekmektedır.

 

  

DKA Yayınclık olarak 2008 yılından bu yana alanında uzman deneyimli eğitmenlerce Özel gereksinimli bireyin gelişimlerini destekleyici, spresifik problemlere yönelik tüm eğitmenlerin etkili ve pratik şekilde uygulayabileceği materyal ve yayınlar hazırmaktayız. Materyallerimizi öğretmenlerimizin kullanımına sunmadan evvel eğitmen arkadaşlarımızca incelenip öğrencilerimizle bire bir kullarak materyalin eksiklikerini tespit etmekteyiz. Gelen eleştirileri de dikkate alarak gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra eğitmenlerimize ulaştırılmasını sağlamaktayız.

 

Eğitmen arkadaşlarımızdan genel beklentimiz bin bir zahmet ve emekle sunulmuş olan bu materyal ve yayınların özenle kullanılması, zarar görmemesi konusunda hassas olmalarıdır. Bu materyaller bizlerin bir parçasıdır elimiz kolumuzdur kim kendi uzvuna zarar gelmesini ister ki.

 

Materyaller Özel Eğitimcinin Eli Koludur

 Bir anımla yazımı sonlandırmak istiyorum. Uzun yıllar önce özel eğitimci bir arkadaşımın hazırlamış olduğu bir materyali çok beğenip almıştım. 5 yıl boyunca yüze yakın öğrencimle kullandım. Materyalimi o kadar çok seviyordum ki gözüm gibi bakıyordum. Çünkü o benim bir parçamdı seanslarımda yardımcımdı. Saygı duyuyordum materyalime. Bir gün bir eğitmen arkadaşım ödünç istedi istemeyerek, kırmamak için ellerim titreyerek verdim. 40 dk sonra parçalanmış olarak gördüm ağlamamak için kendimi zor tutmuştum. Öğrencilerimiz hırçın, dikkatsiz ya da farkında olmayabilir ama elim kolum olan materyalimi korumalıydım. Daha onlarca öğrencime, eğlendirirken bir çok şey öğretecektim onunla. Gözlerim doldu...

Sağlıcakla kalın.

Her ürünümüzün açıklamasında yazdığımız gibi

"Faydalı olması dileği ile…"

 

 

 

Özel Eğitim ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı

Mehmet Ongun

DKA YAYINCLIK

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

Özel Çocuklar için Özel Eğitim Kurumları

  Özel eğitim kurumları ülkemizde özel gereksinimleri olan çocukların eğitimleri konusunda faaliyet göstermektedir. Bil...

Özel Eğitim Kurumları Nasıl Eğitim Verir

  Okul çağındaki çocuklardaki hafif öğrenme güçlüğü & disleksi gibi durumlar, genellikle sınıf içindeki aktiviteler...

Neden Maya Invest ile Alım Yapmalıyız?

  Bir kurum almak farklı bir mülk almaya benzemez...resmi bir işletme satın alıyorsunuz ve sık yapılan bir alım olmadığ...

Albatros Eğitim Kurumları

  BİZ KİMİZ? Merkezi Ankara’da bulunan, Bursa-Balıkesir-Sakarya-Samsun-Bolu-Antalya-Gaziantep-Edremit Franchise’leri b...

Albatros Eğitim Kurumlarında Hizmet

    Albatros'ta özel eğitim uzmanı, özel eğitim öğretmenleri, psikolog ve ergoterapistten oluşan kadro ile öğrenme...

Web Tasarım Sapka.org   ©